Na co ludzie wydają pieniądze z programu 500+?

By 22 lipca 2018Bez kategorii
pieniądze z programu 500+

W 2016 roku w Polsce wprowadzono program 500 +. Jest to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Uboższe rodziny których dochody nie przekraczają 800 zł na osobę, również otrzymają wsparcie na pierwsze lub jedyne dziecko. To długofalowe wsparcie dla rodzin. Uzyskane w ten sposób pieniądze powinny w całości zostać przeznaczone na potrzeby dzieci. Czy jednak tak naprawdę jest w rzeczywistości? W poniższym artykule spróbujemy sprawdzić na co ludzie wydają pieniądze z programu 500 plus.

Zaspakajanie podstawowych potrzeb

Badania ankietowe skierowane do osób korzystających z programu „Rodzina 500 plus” wskazują, iż większość funduszy uzyskiwanych w ten sposób przeznaczane jest na zaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny. Pieniądze te są wydawane zazwyczaj na odzież i artykuły spożywcze. Wydatek ten jest zrozumiały o deklaruje go większość ankietowanego społeczeństwa. Wykorzystując wyżej wspomniane pieniądze na podstawowe potrzeby możemy zaoszczędzić pieniądze pochodzące z comiesięcznych wypłat.

Rozwój i edukacja

Wielu rodziców inwestuje w rozwój i edukację swoich dzieci. Program nauczania przewidziany w szkołach często nie spełniają podstawowych wymagań rozwojowych. W związku z tym inwestowanie w edukację i rozwój naszych pociech jest tak istotne i ważne. Nie dziwi więc fakt, że duża część pieniędzy pochodzących z programu 500 plus przeznaczana jest na zajęcia dodatkowe, kursy i korepetycje. To najlepsza forma lokowania kapitału – inwestycja w dzieci.

Oszczędności i zwiększanie zdolności kredytowej

Z inwestycją w przyszłość dzieci wiąże się nie tylko edukacja i rozwój. Duża część rodziców coraz częściej decyduje się na lokowanie pieniędzy w konta i lokaty oszczędnościowe. To bardzo dobre rozwiązanie umożliwiające naszym pociechom lepszy start. Po osiągnięciu przez dziecko dojrzałości posiada już ono konkretne środki, które może przeznaczyć na wyznaczone cele.

Przyznanie pomocy 500 plus pomoże także zwiększyć zdolność kredytową gospodarstwa domowego. Definiowana jest ona jako zdolność do terminowej spłaty zobowiązania. Instytucje bankowe i pożyczkowe opierają wyliczenia zdolności kredytowej na kwocie przychodów i sumie kosztów jakie pożyczkobiorcy comiesięcznie ponoszą. Wynikiem jest kwota, która może zostać przeznaczona na spłatę np. pożyczki ratalnej online. Wiele osób zastanawia się czy otrzymywane środki z programu „Rodzina 500+” mogą wpłynąć na poprawę naszej zdolności kredytowej. Otóż comiesięczne pobieranie takiego świadczenia ma wpływ na zdolność kredytową jedynie w dużych instytucjach bankowych. Niekiedy  także może ono wpłynąć również na otrzymanie kredytu na preferencyjnych warunkach. Niestety sytuacja ma się zupełnie inaczej, jeśli chodzi o pożyczki długoterminowe – zwłaszcza kredyty hipoteczne. W takich sytuacjach banki nie uwzględniają w przychodach świadczeń socjalnych. W związku z czym pieniądze z 500 + w przypadku kredytów długoterminowych nie mają wpływu na naszą zdolność kredytową.

Reasumując, beneficjenci programu 500 plus wydają środki pieniężne na podstawowe potrzeby, edukację, rozwój oraz inwestycje w przyszłość swoich pociech. Niestety istnieją także rodziny, które przeznaczają otrzymaną gotówkę na własne potrzeby i używki. Tego typu patologiczne zachowania są nieetyczne i niemoralne, a pieniądze powinny być przeznaczone na dzieci.

 

namierzeni

Author namierzeni

More posts by namierzeni