Na jakie kruczki prawne należy uważać przy podpisywaniu umowy z firmą pożyczkową?

By 20 lipca 2018Pożyczki online
Kruczki prawne w umowach pożyczkowych

Coraz więcej osób w naszym kraju żyje na kredyt, zwłaszcza że instytucje bankowe prześcigają się w tworzeniu nowych ofert i pożyczek w kilka minut bez zbędnych formalności. Trzeba jednak pamiętać, że instytucje bankowe i pozabankowe oferują coraz to nowsze pożyczki po to by zyskać nowych klientów a co za tym idzie zwiększyć swój zysk. Chcąc stworzyć jak najkorzystniejszą ofertę większość banków i instytucji pożyczkowych woli przemilczeć dodatkowe koszty i zapisywać je małym druczkiem na końcu umów. W związku z czym, aby uniknąć rozczarowań i dodatkowych opłat należy uważać na liczne kruczki prawne stosowane w umowach pożyczkowych.

Kruczki prawne w umowach pożyczkowych

Zgodnie z definicją, kruczek prawny to zabieg mający na celu wykorzystywanie nieścisłości prawa do osiągnięcia jakiejś korzyści lub stosowanie zapisów umowy drobnym drukiem. Nasza nieuwaga oraz roztargnienie mogą mieć daleko idące konsekwencje. Pieczę nad uczciwością i profesjonalizmem banków sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego, jednak to my ponosimy odpowiedzialność za podpisywane przez nas umowy pożyczkowe. Niestety wszelkie kruczki prawne są legalne, lecz nieuczciwe i nie etyczne.

Dlaczego nie czytamy umów?

Jak już wcześniej wspomniano brak czasu i chęci często wpływa na podpisywanie nieprzeczytanych usług. Niestety podpisanie umowy pożyczkowej, nawet tej dotyczącej pożyczki ratalnej online, jest dla nas całkowicie wiążąca, bez względu na to czy rozumiemy jej zapisy. Umowy pożyczek ratalnych często są podpisywane pod wpływem emocji i presji czasu. Należy jednak pamiętać, że każdy klient instytucji pożyczkowej ma prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od jej podpisania.

Kiedy zwrócić się do doradcy

Pomoc doradcy jest niezwykle istotna w sytuacjach, gdy dostrzeżemy w umowie pożyczkowej zapisy niejasne lub niekorzystne.

Ważne by doradca wyjaśnił nam: jakie dodatkowe opłaty ponosimy w związku ponagleniami firmy pożyczkowej do zapłaty zaległości, jakie są warunki spłaty, czy jest to pożyczka ratalna a może spłata jest jednorazowa.

Ważna jest również forma spłaty, czy ma być ona zapłacona przelewem czy gotówką. Doradcę warto również zapytać o koszty związane z windykacją. Dla niektórych ta kwestia może wydać się niepotrzebna, jednak warto wiedzieć jakie możemy ponieść konsekwencje w związku z opóźnieniem spłaty zobowiązania.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową?

Wbrew powszechnie panującym przekonaniom nie trzeba posiadać wykształcenia ekonomicznego by zrozumieć zapisy umowy kredytowej. Na co więc zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy pożyczkowej? Przede wszystkim naszą uwagę powinny skupić zapisy małym druczkiem, które są zazwyczaj stosowane by ukryć pewne warunki pożyczki. Obowiązkowo trzeba dowiedzieć się czy nasza pożyczka ma stałe oprocentowanie czy może się ono zmienić w czasie spłacania zobowiązania. Warto także zapytać o warunki wcześniejszej spłaty kredytu oraz o całkowity koszt pożyczki.

Czy obecność kruczków prawnych w umowie pożyczki ratalnej powinna być dla nas niepokojącym sygnałem? Jesteśmy dalecy od takich konkluzji. Produkty finansowe są dla ludzi i nie będą wiązały się z niepożądanymi konsekwencjami, jeśli ich zakup będzie przemyślany a wszelkie zapisy dogłębnie przeanalizowane. Takie podejście będzie chronić zarówno nasze interesy jak i zawartość portfela.  

 

namierzeni

Author namierzeni

More posts by namierzeni